مدیریت و تبلیغات

“مدیریت تبلیغات در فرآیند بازاریابی و فروش”

اهمیت دوره:

نوبت کهنه فروشان در گذشت                             نوفروشانیم و این بازار ماست

تبلیغات شکلی از ارتباطات است که بین شرکت و مخاطب هدفش با استفاده از همه ی رسانه های جمعی یا تعدادی از آن ها، از طریق پرداخت پول انجام می شود.این فرآیند معمولا از خدمات آژانس های مختلف،از قبیل گروه های کارشناسی طراحی و برندینگ،آژانس های تبلیغاتی با طیف خدماتی کامل،بنگاه های بررسی بازار و گروه های خرید رسانه ها استفاده می کند.همچنین از تبلیغات برای آگاهی دادن به بازارهای هدف درباره ی کالا و خدمات فعلی در آینده و نیز برای ایجاد اگاهی و تشویق مصرف کننده به وفاداری استفاده می شود. به علاوه،تبلیغات برای اطمینان بخشی به مصرف کنندگان درباره مناسب و سنجیده بودن محصول یا خدمت خریداری شده آن ها به کار می رود،که به این عمل،عقلایی کردن پس از خرید گویند.

در دورانی که کالاها تا حدود ۸۰% از نظر ماهیت یکی هستند و اکثر خریدها به شکل احساسی و انگیزشی شکل می گیرد،تبلیغات مناسب و دیده شدن در کم ترین زمان و ماندگاری بیشتر در ذهن،نقش اول را در این پروسه بازی می کند.  این که هدف از تبلیغات چیست،بودجه لازم چه میزان باشد،برنامه ریزی آن به چه شکل انجام پذیرد،رسانه مناسب کدام است و…..از جمله سوالاتی است که تلاش گردیده تا در این کتاب به آن ها پاسخ داده شود.

با توجه به نقش های مختلف تبلیغات از قبیل نقش های: بازاریابی، ارتباطی،اقتصادی،اجتماعی و بازیگران اصلی دخیل در آن از جمله: تبلیغ کننده،موسسه تبلیغاتی،رسانه ها،فروشندگان خدمات،مخاطبان هدف تلاش گردیده به تمامی فعالان شاغل در این عرصه کمک گردد تا تصمیم های بهتری را در تهیه برنامه،روش های تخصیص بودجه،نحوه ی ارائه پیام،انتخاب رسانه و….از منظرهای اطلاع دهنده،متقاعدکننده و یادآوری کننده بودن آن ها اتخاذ نمایند.                                        تبلیغات،زمانی قابل مدیریت است که بتوانیم اهداف کمی را برای اندازه گیری نتایج تیلیغات تعریف نماییم(مدل داگمار). که این مورد در روانشناسی تبلیغات شامل مراحل: ادراک،آگاهی،فهم و ترغیب و عمل خرید و درپی آن رضایت مشتری است.

با توجه به پیشرفت علمی حاکم بر جهان نمی توان نقش تبلیغات در شبکه های اجتماعی را نادیده گرفت.شبکه های اجتماعی که در دوران حاضر دارای محتوای ویروسی،سوار بر موج علائق جاری و جذاب برای مخاطبان هستند می بایست در برنامه تبلیغاتی شرکت ها در نظر گرفته شوند.جالب است که بدانیم، تاثیر پست های گذاشته شده در شبکه های اجتماعی در خرید مشتریان قریب به ۷۰%است و پیش بینی میشود که شرکت ها تا سال ۲۰۱۷ رقمی بالغ بر ۱۱بیلیون در سال را به این امر اختصاص دهند.

انتخاب و چگونگی شعار تبلیغاتی مناسب،بازاریابی عصبی،روش های تبلیغ پنهان،تاکتیک های تبلیغاتی،اشتباهات تبلیغاتی،زبان بدن در تبلیغات،روش های کم هزینه تبلیغاتی از سایر موضوعاتی است که در کتاب گنجانده شده است.

نکته حائز اهمیت دیگر آن است که نقطه عطف تبلیغات، بسته بندی است که از آن به عنوان تبلیغات ۵ثانیه ای یاد می کنندکه در این میان نقش رنگ و استفاده بجا و مناسب از آن،  در فرایند تبلیغات و بسته بندی غیر قابل کتمان است و تا حدودی در این کتاب توضیح داده شده است.

یادآور می گردد این کتاب حاصل تجربه چندین ساله اینجانب از سال ها تدریس در دانشگاه های مختلف کشور و سمینارهای متعدد بر گزار شده در سطح استان های مختلف در حوزه بازاریابی و فروش و کار اجرایی در شرکت های گوناگون می باشد و به نوعی تلاش شده تا پاسخگوی نیازهای گوناگون علاقه مندانی باشد که در حوزه علمی و اجرایی کشور فعال می باشند.

“سرفصل دوره”

۱-تعریف و مفهوم تبلیغات

۲- تاریخچه تبلیغات در ایران و جهان

۳- جایگاه کلیدی تبلیغات در فرآیند بازاریابی و صادرات

۴- اقسام گوناگون تبلیغات و تصمیم گیری در مورد پیام و رسانه

۵- منطق در تعیین بودجه و هزینه تمام شده تبلیغاتی یک شرکت

۶- برنامه ریزی، اثربخشی و هدفگذاری در تبلیغات

۷- A-I-D-A-Sدر تبلیغات

۸- نقش تبلیغات در شکل گیری BRAND  و ایجاد هویتی پایدار در ذهن و قلب مشتریان

۹- روانشناسی رنگ ها،شکل،معماری و تاثیرات متقابل آن در صنعت تبلیغات

۱۰-تبلیغات پنهان در بازاریابی و اثرات آن

۱۱- بسته بندی-فروشنده ی خاموش

۱۲-تبلیغات در عصر نوین(اینترنت-رسانه های اجتماعی)

۱۳- تاثیر تبلیغات بر تصمیمات خرید و میزان فروش

۱۴- از NEURO MARKETING چه می دانیم؟

 

۱۶- مراحل تهیه یک آگهی تبلیغاتی

۱۷- ویژگی های یک شعار تبلیغاتی خوب

۱۸- انواع تاکتیک های مدرن تبلیغاتی

۱۹- قدرتمند ترین کلمات در تبلیغات

۲۰- ۹ توصیه برای تبلیغات ماندگار

۲۱-اشتباهات متداول در تبلیغات و فروش

۲۲-روش های کم هزینه برای تبلیغات

۲۳- تبلیغات در دوران پساتحریم

۲۴- تست های احساس و منطق در بازاریابی

۲۵- ارتباط تبلیغات و شخصیت شناسی مشتریان

۲۶-اثر بخشی و ثمربخشی در تبلیغات(cpc)

۲۷-مدل داگمار در تبلیغات

۲۸- تبلیغات در رسانه های اجتماعی

۲۹- تبلیغات در منحنی عمر محصولات

۳۰-عدد طلایی چیست؟

۳۱-  نحوه ارایه کارت ویزیت در فروشندگی شخصی

۳۲- منابع و مراجع حوزه تبلیغات

۳۳- نتیجه گیری  و پرسش و پاسخ

چهار اصل در مدیریت مدیریت چیست؟
اشتباهات متداول در تبلیغات
چهار اصل در مدیریت مدیریت چیست؟