در تبلیغات چگونه از زبان بدن استفاده کنیم؟

آیا در حوزه تبلیغات اشارات غیر کلامی هم وجود دارد؟ بله در حوزه تبلیغات و بازاریابی اشارات غیر کلامی و استفاده از زبان بدن به کرات دیده می شود. اجازه دهید به برخی از کاربرد های اشارات غیر کلامی در تبلیغات اشاره کنیم و ببینیم چگونه می توانیم از زبان بدن برای افزایش درآمد، تاثیر گذاری و … استفاده کنیم؟

۱- به مخاطب خود نشان دهید که به کجا باید نگاه کند؟

معمولا در یک تبلیغ یک هدف اصلی و مرکزی برای دنبال کردن وجود دارد – مثلا “اینجا کلیک کنید” یا معرفی یک محصول و این در حقیقت جایی است تمرکز مشتری باید به آن جلب شود. اغلب یک روش غیر کلامی برای جلب مشتری به تمرکز بر هدف شما وجود دارد: مثلا می توانید در تبلیغات خود از تصویر شخصی استفاده کنید که به آن نقطه مورد نظر نگاه می کند. بطور غریزی انسان ها تمایل به نگاه کردن به چیزی دارند که دیگران هم در حال نگاه کردن به آن می باشند. پس اگر از گزینه ای تحت عنوان “اکنون خرید کنید” در متن تبلیغات خود استفاده کرده اید یا محصول یا حتی نام برند خود نشان داده اید، می توانید از یک مدل تبلیغاتی هم در کنار آن استفاده کنید که به پیشنهاد شما یا شعار استفاده شده توسط شما در این تبلیغ نگاه کند. به عنوان مثال به تصویر زیر توجه کنید:

طبیعتاً نگاه شما هم به سمت جایی دوخته می شود که او در حال نگاه کردن به آن است . . . که در این نمونه محصول معرفی شده است.

۲- اشاره کردن با استفاده از یک وسیله یا . . .

اشاره کردن یکی دیگر از روش های مجاب کردن مشتری خودتان به نگاه کردن یا تمرکز کردن بر جایی است که شما خواهان توجه کردن وی به آن نقطه هستید. به همین دلیل است که تصاویر آرشیوی افراد مختلف که در حال نگاه کردن یا اشاره کردن به یک نقطه خاص به مراتب از تصاویر دیگر معروف تر می باشد.

۳- صورت های خوشحال

در مغز انسان نورون هایی وجود دارد که تحت عنوان نورون های آینه ای شناخته می شوند که ما را تشویق به انجام همان رفتاری می کند که فرد مقابل در حال انجام دادن آن است. ما اغلب این کار به منظور همدردی انجام می دهیم. به عنوان مثال حتما دیده اید که اگر فردی که در حال نگاه کردن به او هستید، خمیازه بکشد، شما هم بطور ناخود آگاه خمیازه می کشید. بر این اساس در تبلیغات شما این ایده خوبی است که از تصاویر صورت های خوشحال و خندان استفاده کنید. اگر ما در یک تبلیغ با یک صورت خسته و ناراحت یا گیج شده استفاده کنید، بیننده شما هم بیشتر تمایل به کپی برداری از آن و در نتیجه گیجی و عدم توانایی در تصمیم گیری می شود. مطمئنا محصول یا خدمت ارائه شده توسط شما در حال یک نقطه درد شناسایی شده می باشد، پس چه بهتر که شما هم بجای نشان دادن گیج بودن و عدم آگاهی اولیه در روبرو شدن با پیشنهاد، احساس موفقیت ناشی از استفاده آن محصول یا خدمت را نشان دهید.

۴- نوزادان

مغز ما همواره نگاه کردن به نوزادان را بسیار دوست دارد. بنابراین اگر امکان استفاده از تصویر یک نوزاد در تبلیغات شما وجود دارد، حتما از آن استفاده کنید.

استفاده از تصاویر نوزادان همچنین بخش دیگری از مغز را خصوصا در خانمها فعال می کند. در این حالت ما به عنوان بیننده در وضعیتی آرام تر و مهربان تر قرار می گیریم و تمایل بیشتری به خرید کردن داریم.

۵- گشاد کردن مردمک چشم

در دهه ۱۸۷۰ جارلز داروین به حقیقت دست یافت که در زمان احساس ترس، مردمک چشم بیش از حالت طبیعی گشاد می شود تا به ما امکان دیدن فضای بیشتری از اطراف خودمان را بدهد – خصوصا در زمان پرواز یا جنگیدن. همچنین زمانی که قدرت دید ما از اطراف بیشتر می شود، علاقه بیشتری برای زنده ماندن از خود نشان می دهیم. نکته جالب در این رابطه این است که زمانی که به چیز مورد علاقه ای توجه می کنیم، عموما باز هم مردمک چشم ما باز تر می شود. محققین همچنین به این نتیجه رسیده اند که افراد مختلف به صورت انسان ها با مردمک گشاد شده علاقه بیشتری نشان می دهند بنابراین اگر واقعاً قصد دارید تا محصول نشان داده شده شما در تبلیغات از جذابیت بیشتری برخوردار باشد، سعی کنید با استفاده از فتوشاپ اندازه مردمک چشم را گشاد تر نشان دهید. اگر با دقت به تبلیغات مختلف توجه کنید، متوجه می شوید که بسیاری از برند ها هستند که از چنین تکنیکی در تبلیغات خود استفاده می کنند.

۶- استفاده از روانشناسی رنگ

تحقیقات مختلف نشان داده است که رنگ به شدت بر ادراک و حس و حال بیننده تاثیر گذار می باشد. پیش از این مقالاتی در رابطه با استفاده از رنگ در برندینگ برای شما تهیه کردیم که در آینده سعی می کنیم بطور خاص به موضوع تاثیر آن در تبلیغات بیشتر بپردازیم.

۷- پول!

اگر بر روی تبلیغات کالا یا محصول خود میزان ارزش کالا را بر حسب واحد پول نشان می دهید، دو روش غیر کلامی برای افزایش میزان فروش شما وجود دارد:

نماد واحد پول را از جلوی مقدار عددی پول حذف کنید، (واحد پول فرقی نمی کند که دلار باشد یا ریال ایران، مثلا از اگر دلار بود باید علامت $ را حذف کنید، و در مورد واحد پول ایران هم توجه کنید که هر چند اغلب از یک نماد برای واحد پول خودمان استفاده نمی کنیم، اما در قیمت ها ما اغلب همان لفظ “تومان” یا “ریال” به عنوان نماد پول استفاده می شود).

در مواردی که ممکن است قبل از معرفی لیست قیمت مورد نظر خود، با استفاده از قیمت های بالاتری قیمت خود را توجیح کنید. به عنوان مثال توجه کنید که در بسیاری از تبلیغات ماهواره ای ابتدا به قیمت محصول های مشابه اشاره می شود و عنوان می شود که محصولات مشابه این هزاران دلار قیمت دارند، اما قیمت این محصول تنها ۱۹۹ دلار است.” یعنی در ابتدا این تبلیغات ذهن شما را اینگونه آماده می کنند هزار دلار مبلغ خیلی بالایی است، بنابراین قیمت پیشنهادی ۱۹۹ دلاری آنها به نسبت خیلی کم و ارزان می باشد.

۸- به عملکرد خود اعتماد کنید، نه گروه های کانونی

برخی از مردم هستند که برای ارزیابی نتیجه کار تبلیغات خود از جمع کردن گروه هایی به عنوان گروه کانونی یا پرسش از دوستان و اعضای فامیل استفاده می کنند. در واقع می توان گفت این اصلا ایده و روش خوبی برای ارزیابی نتیجه کار نیست. اغلب مغز منطقی (مغز جدید) ما تصمیم های متفاوتی از مغز احساسی (مغز قدیم) ما اتخاذ می کنند و در پایان این مغز احساسی ما هست که تعیین کننده رفتار خرید ما می باشد. در این رابطه به این مثال توجه کنید: در آزمایشی محققین از ۳۰ فرد سیگاری که در تلاش برای ترک سیگار بودند، خواستند که به سه تبلیغ ضد سیگار مختلف از ۳ کمپین توجه کنند که در پایان همه آنها شماره تماس ضروری با بخش ترک سیگار موسسه ملی سرطان منتشر می شد. در این تحقیق این افراد باید اثر بخشی این تبلیغات را به ترتیب انتخاب می کردند. این افراد تبلیغات مربوط به کمپین A و B را بهتر و موثر تر از بقیه دانسته و کمپین C کم اثر تر از بقیه بر شمردند. این محققین همچنین این تبلیغات را به تعدادی از کارشناسان در حوزه ترک سیگار و اعتیاد هم نشان دادند که به نتایج مشابهی دست بافتند.

سپس از این ۳۰ فرد سیگاری درخواست کردند که در حال اسکن مغزی توسط دستگاه fMRI به تماشای این تبلیغ ها بپردازند و در نتیجه حاصل شده شاهد فعالیت زیادی در ناحیه قشر فوقانی مغز در طی تبلیغ کمپین C به نسبت A و B بودند و اینگونه به این نتیجه رسیدند بر خلاف منطق آنها مغز آنها بخوبی می دانست که کدام کمپین بهتر بوده و اثر بخشی بیشتری دارد. همچنین زمانی که این تبلیغ ها از بر روی آنتن رفت تبلیغ کمپین C موجب تماس های بیشتری نسبت به دو کمپین دیگر شد که حتی تعداد آن تا ۳۰ برابر دیگر کمپین ها بود. بنابراین برای ارزیابی کارها نباید لزوما از مردم پرسید که آنها چه نظری دارند یا چگونه فکر می کنند، بلکه تنها پرسش کردن از گروه بسیار اندکی از جمعیت هدف در حقیقت می تواند نتیجه نهایی را بصورت صحیح مشخص نماید.

۹- جایگاهی برای آمادگی

بصورت غیر کلامی شما همواره خواهان اعلام “آمادگی” خود به مخاطب خودتان از طریق تبلیغات هستید. منظور من از این گفته این است که بر فرض اگر محصول شما یک محصول غذایی باشد، خواهان انتقال این احساس به مخاطب خود هستید که محصول شما آماده برداشتن و خرده شدن می باشد و از این طریق شوق و علاقه مخاطب خود برای خرید را بالا ببرید. به عنوان مثال، از بین دو تبلیغ زیر کدام یک به نظر شما از اثر گذاری بیشتری برخوردار می باشد:

چهار اصل در مدیریت مدیریت چیست؟
اشتباهات متداول در تبلیغات
چهار اصل در مدیریت مدیریت چیست؟